Zihinsel Sağlık Kontrol Çizelgesi (Mental Health Check-in)

Bu öğretmen öğrencileri için bir zihinsel sağlık kontrol çizelgesi hazırladı ve şimdi dünyadaki öğretmenler aynı şeyi yapıyor.

California, Fremont’daki John F. Kennedy Lisesi’ndeki bir eğitimci olan Erin Castillo, öğrencileri için zihinsel sağlık kontrol çizelgesi hazırladı ve instagram sayfasından paylaştı. Ardından ise kendisinin bile beklemediği bir ilgiyle karşılaştı. Birçok öğretmene kendi çizelgelerini oluşturma konusunda ilham kaynağı oldu. Şimdi ise dünyadaki birçok öğretmen bu çizelgeleri kullanıyor.

Castillo, İngilizce ve akran danışmanlığı öğretmenidir. Bir öğretmen arkadaşının Facebook’ta öğretmenler için zihinsel sağlık topluluğu kurduğunu ve öğrencilerinin sınıfta kullanabileceği bir platform oluşturma konusunda ilham verdiğini söyledi. Ardından kendi sınıfı için bir çizelge hazırladı.

Castillo,  Instagram sayfasında yayınladığı çizelgeyi “Good morning America” yazarak paylaştı.  “Bunun dünyadaki birçok ülkede kullanıldığını görmek insanların öğrencilerine yardımcı olduklarını duymak mutluluk kaynağı.’’ dedi.

Tablonun sınıfında ne kadar iyi çalıştığını gördüğünde diğer öğretmenler için şemayı Teachers Pay Teachers adlı sayfada paylaştı. Diğer öğretmenler de çizelgeyi sınıflarında kullanmaya ve instagramda fotoğrafını paylaşmaya başladılar.

Çizelgenin Hazırlanışı:

Çizelge 5 seçenekten oluşuyor. Bu seçenekler:

  1. Harikayım (I’m great)
  2. İyiyim (I’m okey)
  3. Fena değilim (I’m med)
  4. Mücadele ediyorum (I’m struggling)
  5. Zor zaman geçiriyorum (I’m having a hard time)
  6. Gerçekten karanlık bir yerdeyim (I’m in a really dark place)

Öğrencilerin duygularını paylaşacak güvenli bir yere sahip olmaları akıllıca bir fikir.

Çizelgenin Kullanılışı:

Check-in çizelgesini kullanırken, öğrencilerin bir post-it almaları, isimlerini arkalarına yazmaları ve günle ilgili duygularıyla en iyi eşleşen ifadenin yanına koymaları teşvik edilir.

Castillo, öğrencilerinin isimlerini post-it’in arkasına yazmayı seçtiklerini ve arkadaşlarının birbirinin özeline saygı gösterip bakmayacaklarını bildiklerini, birbirlerine güvendiklerini söyledi.

Ayrıca son iki ifadeye yapıştırılan post-it sahiplerinin bir danışmanla veya okuldaki psikologla  görüşmesi gerektiğini belirtti.

Bu çizelge öğrencilerde giderek artan zihinsel sağlık sorunlarının belirtilerini gösterdiği çok önemli bir kaynaktır.

Castillo’nun çizelgesinden ilham alınarak hazırlanmış birkaç örnek:

Kaynak:

www.goodmorningamerica.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir