Yazılım ve Kodlama Öğreten Web Sitesi ve Uygulamaları

Kodlama ve Robotik, gelecek nesillerde ki teknolojinin alt yapısını oluşturarak günümüzde yerini iyice sağlamlaştırmış durumdadır. Geleceğin teknolojisini, çocuklarımıza şimdiden alt yapı oluşturarak öğretmek, onların bilimsel araştırmalara eğilimini ve Kodlama-Robotik teknolojisine adım atmalarını sağlayacaktır.

Bu konuda yararlanabileceğiniz uygulamalar:


Scratch

Scratch MIT Medya Lab’ında yer alan Lifelong Kindergarten grubunun 8-16 yaş grubu çocuklar için tasarlanmış ve Türkçe dil seçeneği bulunan bir uygulamadır.

Yetişkinlerinde oldukça fazla kullandığı bu uygulama ile çeşitli araçları bir araya getirerek interaktif hikaye ve oyun tasarımı yapılabilir ve oluşturduklarını internette bulunan çevrimiçi toplulukta diğerleri ile paylaşabilirsiniz.

Scratch dünyada 150’den fazla ülkede ve 40’dan fazla dilde kullanılıyor.

Bu uygulama ile çocuklar oyun oynarmış gibi kendi hayal dünyalarındaki animasyonları kurgulayabiliyor, problem durumlarında çözüm üretebiliyorlar.

Scratch ister web sitesi üzerinden, ister android üzerinden kullanılabilir ve tamamen ücretsizdir.

Code.org

Çocukların oyun ihtiyacını teknolojiyi kullanarak faydalı hala getirmeyi amaçlayan bir uygulamadır. Türkçe dil desteği bulunan uygulama en basit haliyle kodlama öğretmeyi hedefler.

Her çocuğa bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsat tanınmalıdır sloganı ile yola çıkan Code.org 4 yaş ve üzeri çocuklar için kodlama öğrenmeye farkındalık kazandırmak için oyunlar bulunuyor ve oyun seviyeleri yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor.

Öğreten konumunda olanlar kişiler için kullanım is şöyledir: Eğitimciler üye girişi yaptıktan sonra sınıflar oluşturup, görev dağılımı yaparak kullanım sağlayabiliyorlar, ayrıca öğrencilerin uygulama sürecindeki gelişimini de kontrol edebiliyorlar.

Tynker

Apple ekibinin geliştirdiği bulmaca tabanlı bir görsel programlama aracıdır. Kendi kendine ve eğlenceli bir yolla öğretmeyi amaçlayan uygulamanın ilk iki dersi ücretsiz olup 115 seviyede kodlamanın temellerini çocuklara öğretmeyi amaçlıyor.

8-16 yaş arası çocuklar için tasarlanan uygulama temel kod adımı, döngüler, koşullu ifadeler gibi temel kodlama adımlarını öğretir.

Öğretmen hesabı ile sınıf içi uygulamaya da uygundur.

Kodable

5 yaş ve üzeri için tasarlanmış bu uygulamanın Pro versiyonunda 3 ayrı dünya ve 90 seviye bulunuyor.

Kodable çocukları teknolojiyi aktif kullanmaya teşvik ederek, kodlama aracılığı ile ders alanlarında kullanabilecekleri problem çözme, algoritmik düşünme, tasarım gibi becerilerin kazanımını destekliyor.

Kodris

Öğretmen konumundakiler için sınıf oluşturma özelliği bulunan Kodris, oluşturulan sınıflarda öğrenci seviyesini kontrol etme fırsatı tanıyan, 3 yıldız sistemi ile denetim yapabilen, öğretmen rehberini içinde barındıran zengin bir uygulamadır.

Kullanım sırasında web sitesi üzerinden online destek veriliyor olması eğitimcilerin işini kolaylaştırmaktadır.

İlk 30 ders ücretsiz uygulama yapabiliyor olmanın yanı sıra, kodlama öğretmeyi müfredata eklemek isteyen okullar kurum bazında üyelik tekliği alabilirler.

Google Blockly

Programlama öğreten basit bir oyundur. Daha önce bilgisayar kullanımı deneyimi olmayan çocuklar için tasarlanan uygulama, Google tarafından yürütülen bir projedir.

İos ve Android üzerinden indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir