Okullarda Mindfulness Çalışmaları

Mindfulness, içinde bulunduğumuz ana odaklanmak ve o anda her ne oluyorsa bunu yargıda bulunmadan olduğu gibi kabul etmektir.

Tüm dünyada hızla yayılan Mindfulness ya da Türkçe’de kullanılan adıyla Bilinçli Farkındalık çalışmaları artık okullara da girdi. Türkiye’de, öğrencileriyle düzenli olarak Mindfulness çalışmaları yapan ve bunu eğitimin bir parçası haline getiren okulların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Mindfulness Çalışmalarının Öğrenciler Üzerindeki Etkileri

 • Bu çalışmaların, günümüz problemlerinden olan dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmektedir. Derse girmeden önce bir farkındalık çalışması ile öğrencilerin sınıf ortamına adapte olmaları ve kendilerini oraya ait hissetmeleri sağlanabilir.
 • Mindfulness çalışması yapan çocuklar, hem kendi duygularını hem de arkadaşlarının duygularını daha iyi fark etmeye başlıyor. 
 • Duygu ve düşüncelerini daha rahat ifade etmeye başlayan çocuklar, yoğun duygularını yönetebilmeyi, hem kendi düşüncelerini hem de arkadaşlarının düşüncelerini yargılamamayı da öğreniyor.
 • Mindfulness çalışmalarıyla, hızla akıp giden günlük hayatımızdan farklı olarak daha uzun süre anda kalmayı deneyimleyen öğrenciler, daha iyi odaklanmayı ve dikkatlerini uzun süre sürdürebilmeyi de keşfediyorlar.
 • Çocuklardaki kaygıyı azalttığı ve dikkat becerilerini arttırdığını göstermektedir.

Öğrencilerinizle Yapabileceğiniz Mindfulness Çalışmaları

 1. Çocuklar ile farkındalık çalışmalarına başlamanın en iyi yolu, onların bir sese odaklanmalarını sağlamaktır. Çocuklardan çıkardığınız zil sesini ses bitene kadar dikkatlice dinlemelerini isteyin.
 2. Öğrenciler bahçe etkinliği ile duygularını hava durumuyla özdeşleştiriyor. Örneğin; korkular fırtınaya, güzel duygular güneşe benzetiliyor. Burada temel amaç çocukların duygularının farkına varmalarını sağlamak.
 3. Hareketsiz bir şekilde oturarak bedenine ve nefesine odaklanmalarını sağlayın. Çocukların bedenlerini ve nefes alışverişlerini hissetmelerini sağladığınız bu çalışmada, nefes alıp vermenin doğal olduğunu, bunun için bir çaba göstermediğimizi anlamalarını amaçlıyoruz.
 4. Çocuklar güçlü duyguları ile baş etmeleri için desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu gibi durumlarda öncelikle çocuğun sakinleşebilmesi için destek gerekir. Güçlü duygulara sahip çocuk ile beraber bir kar küresini gözlemleyin. Yoğun duygular adeta kar küresini salladığınızda oluşan kar fırtınası gibidir. Ama zamanla fırtına diner, aynen yoğun duygularımızın da zamanla dinmesi gibi.

Bu Çalışmaları Yaparken Dikkat Edilecekler

 • Farkındalık çalışmaları için çocukları zorlamamak önemlidir. Çocuğun, duygusal olarak sürece hazır olması gerekir. Zorlanan çocuk için farkındalık çalışması ceza yerine geçecektir.
 • Çocukların farkındalık çalışmalarına alışabilmesi için, bu egzersizlerin beraber yapılması, ebeveynlerin model olması ve özellikle küçük yaştaki çocuklar için bu egzersizleri yatmaya hazırlık için yapılan rutine entegre edilmesi faydalı olacaktır.
 • Özellikle küçük çocuklar ile çalışırken çok karmaşık kavramlar kullanmamak önemlidir. Farkındalığın ne olduğu basitçe anlatılmalıdır. Çocuklara farkındalığı anlatırken kısa ve net bir tanım vermek önemlidir. Benzetmeleri kullanmak da çocukların farklı kavramları anlamasına yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir