Matematik ve Sağlık

Matematik günlük hayatımızın bir çok alanına etki ediyor ve etki ettiği alan sayısı her geçen gün artmaktadır. Matematiksiz bir toplum veya gelecek düşünülemez hatta bugün sahip olduğumuz matematik bilgisi ilerleyen yıllarda da yetersiz kalacaktır insanlığın arzuladığı ve istediği seviye için. Bu durumda matematik üzerine yapılan çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmalar ile insanların matematik ile olan ilgisi ve münasebeti de artmaktadır. Bu çalışmalar sadece matematiğe veya insanlığa mı etkisi var ? Hayır. Matematiğe olan ilgi düzeyiniz ile sağlığınız doğru orantılıdır.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) yaptığı analize göre, yüksek matematik becerilerine sahip yetişkinlerin sağlıkları diğerlerine göre yaklaşık yüzde 22 daha iyi durumda.

OECD, yaptırdığı Yetişkin Beceri Araştırması (PIAAC) sonuçlarından yola çıkarak yeni bir analiz yayınladı. Çalışmada, yüksek matematik becerilerine sahip yetişkinlerin sağlıklarının yüzde 22 oranında daha iyi olduğu görüldü. OECD’ye göre bunun arkasında matematikte başarılı olanların kendi sağlık durumlarını daha etkili takip edebilmeleri yatıyor. OECD’nin analizinde öne çıkan başlıklar şöyle:

YAŞ ARTTIKÇA FARK BÜYÜYOR

“Birçok ülkede yüksek matematik becerilerine sahip yetişkinler, sağlık durumlarını düşük seviyedekilere göre yüzde 22 daha fazla oranla ‘çok iyi’ diye tanımlıyor. 16-25 yaş arasında bu fark 5.5’e gerilerken, 55-65 yaş arasında yüzde 32’ye yükseliyor. Yaş arttıkça makas büyüyor. 
Günümüzde sağlık sistemleri değişiyor. Artık hastalar kendi testleriyle ilgili sonuçları yorumlayabiliyor. Bu sonuçlarda matematiksel ifadeler yer alıyor. Matematik becerileri daha yüksek olan yetişkinler, diğerlerine göre bunları çok daha etkili bir şekilde kullanabilir.”

Sonuç olarak matematik ile uğraşan veya matematik becerilerini geliştirmek için çalışan insanları daha sağlıklı bir gelecek beklemektedir. Bu durumda bir çok faydası olan matematik çalışmak için bir sebebimiz daha oldu.

İyi çalışmalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir