Her Çocuğun İzlemesi Gereken Animasyon Filmleri

Evinizde ailece düzenleyeceğiniz film gecelerinde, çocuğunuzun arkadaşları ile düzenledikleri film günlerinde ya da öğretmenlerin sınıf ortamında öğrencilerine izletebileceği harika animasyon filmlerinden oluşan bu listeye mutlaka göz atmalısınız.  

1.Coco

Bu hayat dolu Disney/Pixar yapımı film, Meksika’da kutlanan Ölüler Günü Festivali’nden ilham alıyor. Bir değil, tam iki Oscar ödülü kazanarak 2017’de, En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Şarkı ödüllerinin sahibi olan filmin kahramanı Miguel, akrabaları tarafından müzik yapması yasaklanmış küçük bir çocuktur, ancak tek isteği müzisyen olmaktır. Bir gün sihirli bir şekilde Ölüler Diyarı’na gider ve çeşitli maceralar sonucunda ailesi, ona olan sevgileri ve gelenekleri hakkında birçok şey öğrenir. Kendinizi hazırlayın, çünkü bu film sizi çok ağlatacak!  
7 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

2. Wall

Bu Pixar filminin özellikle ilk yarısında fazla konuşma olmamasına rağmen, yine de çocukları büyülemeyi başarıyor. Wall-E, Dünya üzerindeki son robottur. Asıl işi, geçmiş dönemlerden kalan atık çöpleri toplamaktır, ancak EVE adında dişi bir robotla tanıştığında yeni bir tutkuyu da keşfeder. İkisi birlikte, çocuklarımıza Dünyamızı korumakla ilgili çok önemli mesajlar veren heyecan dolu galaktik bir maceraya atılırlar.

3.Kubo ve Sihirli Telleri (Kubo and the Two Strings)

İntikam isteyen bir ruh, küçük Kubo’nun peşindedir. Bundan kaçmaya çalışırken Kubo, Maymun ve Böcek ile tanışır. Birlikte, Kubo’nun geçmişine ait sırların gizemini çözmesine yardım ederler ve samuray babasının gerçek hikayesini ortaya çıkarırlar. Macera boyunca, canavarlar ve ruhlarla savaşırken sihirli iki tele sahip enstrümanını kullanması gerekecektir.

9 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

4.Neşeli Ayaklar (Happy Feet)

Mumble, Antarktika’da güzel bir hayata sahip genç bir imparator penguendir, ancak bir sorunu vardır. Diğer tüm penguenler güzel sesleriyle şarkı söyleyip kendilerine eş bulabiliyorken, Mumble bir türlü doğru tonu tutturamaz. Burada devreye “neşeli ayaklar”ı girer. Çocuklar, onu sevilmeye ve kabul edilmeye giden yolda dans ederken izlemeye bayılacaklar.  

5 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

5.Oyuncak Hikayesi (Toy Story)

Oyuncak Hikayesi filmlerinden ilki çocuklara, Andy ve onun çok sevdiği oyuncaklarını tanıtıyor. Komik bir T-Rex, Şerif Woody, köpek ve Slinky bu oyuncaklardan bazıları. Andy’ye doğum günü için astronot Buzz Lightyear adında yepyeni bir oyuncak hediye edildiğinde, Andy’nin eski favori oyuncağı Woody onu biraz kıskanır. Daha sonra, oyuncaklar Buzz’ı kurtarmak ve ailesi yeni bir eve taşınırken Andy’nin yanında olmak için bir araya gelirler.

Genel izleyici kitlesi için.

6.Moana

Lin-Manuel Miranda’nın yazdığı müthiş şarkılar eşliğinde Moana, çocukları kendine güven ve saygıyla ilgili önemli bir ders öğrettiği destansı bir yolculuğa çıkarıyor. Moana, yaşadığı adanın ötesinde neler olduğunu görmek isteyen ve halkının hayatta kalması için endişe duyan bir çocuktur. Cesur bir görevde, başka yaratıklara da ev sahipliği yapan, açgözlü yarı-tanrı Maui ile tanışır.  

6 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

7.Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)

Sevimli ve naif Nemo, evinin ötesindeki dünyayı keşfetmek isteyen genç bir palyaço balığıdır. Babası Marlin’nden fazla uzağa yüzüp bir dalgıç tarafından yakalanınca, Marlin oğlunu bulmak için çaresiz bir arayışa girer. Bu sırada, Nemo bir köpekbalığını ve başka diğer tehlikeleri atlatmak zorunda kalır. Aynı zamanda, esprili ve sevimli, Dory adında kısa süreli hafıza kaybından muzdarip mavi bir balıkla tanışır.

Genel izleyici kitlesi için.

8.Ters Yüz (Inside Out)

Riley, Ortabatılı hayatının tadını çıkaran 11 yaşında bir çocuktur. Ebeveynlerinin tüm aileyi ülkenin bir ucuna taşıyacağını öğrenir. Bu büyük değişimle baş edemez ve aniden Öfke, Korku ve Tiksinti onun yerine kararlar vermeye başlar. Sevinç ve Üzüntü ise ona bu büyük değişimde yardım etmeye çalışır. Bu güçlü film hassas çocukların (ve evet, yetişkinlerin) gözyaşı dökmesine sebep olabilir.

6 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

9.Ratatuy (Ratatouille)

Remy, yemek yemeyi çok seven Parisli bir faredir. Ancak, diğer farelerin aksine, her şeyi yemez. Yedikleri konusunda seçicidir ve ünlü bir şef olma hayalleri kurar. Şansına, Paris’in en iyi restoranlarından birinin altındaki kanalizasyona düşer. Burada, Alfredo ile tanışır ve bir ekip olarak hayallerini gerçekleşirmeye başlarlar.

Genel izleyici kitlesi için.

 10. Yukarı Bak

Yukarı Bak’ta rastlantı eseri yolları kesişen iki çocuk, yıllarca sürecek tatlı ve dokunaklı bir hikayenin başkahramanlarıdır. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır… Ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur. Pixar stüdyolarının yaratıcılığın zirve yaptığı anlardan biri olan film, animasyonun her yaştan izleyiciye hitap ettiği gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor. Her haliyle masum ve dokunaklı olabilen bu öykü, senesinin en iyi animasyon Oscar’ına layık görülmüştü.

11.Big Hero 6 /6 Süper Kahraman (2014)

2014 yılında “En İyi Animasyon Film” Oscar ödülünü alan film, Marvel Comics’in az bilinen bir kahraman topluluğunun öykü olarak değiştirilmiş bir halini konu alıyor. Yapım Don Hall ve Chris Williams imzalı.

12. Rio (2011)

Buz Devri serisinin de yönetmenliğini yapan Carlos Saldanha imzalı film bir papağanın Minnesota’da başlayıp Rio de Janeiro’da son bulan macerasını beyazperdeye taşıyor.

13. İyi Bir Dinazor

Peki ya, dünyaya yeni bir denge getiren bu felaket hiç yaşanmasaydı, dinozorların yok olmasına yol açan meteor dünyayı ıskalamış olsaydı ve biz hala dinozorlarla birlikte yaşıyor olsaydık. O zaman ne olurdu? Pixar Animasyon Stüdyoları sizi Arlo isimli bir Apatozorun sıra dışı bir arkadaş edindiği dinozorlar dünyasında destansı bir yolculuğa çıkartıyor. Arlo, zorlu ve gizemli arazide yolculuk ederken korkularıyla yüzleşmenin gücünü öğreniyor ve gerçekte neler yapabileceğini keşfediyor. 

14. Cesur

Merida, Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un okçuluk konusunda oldukça yetenekli ama bir kadar da deli fişek kızlarıdır. Kaderinin kendi elinde olduğuna inan Merinda, ülkede yüzyıllardan beri gelen bir geleneğe karşı çıkar. Lord MacGuffin, Lord Macintosh ve Lord Dingwall bu yetenekli, kızıl saçlı kızdan hiç hoşlanmazlar ve Merida’nın kararları krallık içerisindeki düzeni bozar. Bilge Kadın’a başvurduğunda ise uğursuz bir dileğin onu beklediğini öğrenir. Merinda ardı sıra gelen tehlikeli güçlerin farkına varır ve daha fazla gecikmeden korkunç laneti ortadan kaldırmaya çalışırken bir yandan da gerçek cesaret ile yüzleşir… 

BONUS: Buz Devri

Kaynak:

www.beyazperde.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir