Gap Year(Boş Yıl)

Boş geçen bir yıl anlamına gelen Gap Year: sınav başarısızlığı, işsiz ve parasız bir yıl, mezuna kalmak gibi birçok olumsuz anlamı çağrıştırıyor olabilir. Ancak bu kelimeyi bir çile yerine büyük bir fırsata dönüştürmek mümkün.

Amerika, İngiltere başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde çok yaygın bir uygulama olan Gap Year bireyleri lise ile üniversite arasında, üniversite sırasında veya üniversiteyi bitirip iş hayatına atılmadan önceki dönemlerde 1 yıllık gezme, öğrenme, gönüllülük, staj yapma gibi aktivitelere özendiren kültür haline gelmiş bir programdır.

Zamanı siz seçip okula, işe ve hayatın diğer rutinine 1 yıl ara verip kendinizi seyahate atıyorsunuz. Bu süreçte ister dil öğrenin veya öğretin, ister gönüllülük yapın, isterseniz staj yapın, dünyayı dolaşın, çiftlikte çalışın, kafede çalışın. Sonra ne iş yapmak istediğini keşfetmiş bir birey olarak ülkenize dönüyorsunuz ve o alanda üniversitede eğitiminize başlıyorsunuz.

EF Gap Year Araştırması

Her 10 kişiden en az 1’i yurt dışında değerlendiriyor

Eğitimde sektör lideri, uluslararası dil okulu, eğitimsel gezi, akademik kariyer programı şirketi olan EF Education First son 10 seneyi kapsayan bir gap year araştırması yaparak bu popüler konsepte yönelik çarpıcı istatistikleri gözler önüne serdi. Buna göre gap year yapmayı tercih edenlerin %27 kadarı bir işe girerek gerçek tutkularını bulmayı amaçlıyor. %14’e denk gelen bir kesim ise yurt dışında kendini keşfetmeyi deniyor. Yurt dışı tecrübesinde başı amaçsız geziler, kariyer odaklı programlar, dil eğitimi gibi motivasyonlar çekiyor. Ülkemizde ise mezuna kalmak bu sebeplerin en güçlülerinden birini oluşturuyor.

Lise öğrencileri gap year yapmak için oldukça hevesli

Gap year kavramı lise öğrencileri arasında olabildiğince yaygın durumda. Çalışmaya göre lise öğrencilerinin %35’lik büyük bir dilimi gap year yaptıklarını belirttiler. Büyük çoğunluk ise bu deneyimi lisenin sonunda, üniversiteye başlamadan hemen önce yaşamak istiyor. Araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer bulgu ise liseden umduğunu bulamayan, “teoride” başarısız öğrencilerin boşluk yılı sonrası elde ettiği etkileyici üniversite dereceleri. Bu yolculuğa çıkanların %90’ı bir senelik aradan sonra okula dönerek not ortalamalarını arttırmayı başardılar.

Kariyer adına en doğru tercih

Geride bıraktığımız 10 sene içerisinde gap year macerasına girişmiş öğrencilerin %60’lık bir bölümü bu kararın doğru kariyer seçimi yapmalarında pozitif bir faktör olduğunu belirtti. Yurt içi ve yurt dışı kariyer fırsatlarını değerlendirme şansı sunan boşluk yılının getirdiği en önemli artılardan birisi iş sektörleri hakkında bilgi toplama imkanı yaratması. Bu süre boyunca farklı endüstrilere göz atılabilir, kısa süreli stajlar tamamlanabilir ve kariyer planları bu şekilde netleştirilebilir. Öğrencilerin %88’i gap year sonunda kendilerine sunulan iş imkanlarının öncesine kıyasla daha fazla olduğunu söylüyor.

Türkiye için göz alıcı istatistikler

Türkiye’de emin adımlarla gelişmekte olan gap year konseptinin yansımaları şimdiden görülmeye başlandı. Ülkemizde her sene YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) milyonlarca öğrenci adayını ağırlamakta, bu sınavın sonucunda ise 1 milyon kadar kişi mezuna kalmaktadır. Mezuna kalmak ile gap year tam olarak birbirini karşılayan terimler gibi gözükmeseler de sürecin uzunluğu ve seçeneklerin bolluğu bu iki terimi birbirine yaklaştırıyor. Yalnızca geçtiğimiz sene bile ülkemizde gap year talep oranında %25-30’luk bir artış gözlendi. Mezuna kalan öğrenciler dünyayı görmek ve kişisel yatırıma yönelmek konusunda eskiye oranla çok daha istekli. Böyle bir atılımın kendilerini kariyer alanında bir adım öne geçireceğini fark ettiklerini görüyoruz.

www.ef.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir