Eğitimciler İçin Ortak Bir Kaynak: “Okula Dönüş Yol Haritası” İnternet Sitesi

Bir virüs, tüm ezberleri bozarak bizleri sınırları kalın çizgilerle çekilmiş bir dünyanın içine aldı. Hepimiz; eğitimden ekonomiye, toplumsal yaşam düzeninden günlük yaşam pratiklerine kadar “normal” algımızın büyük bir değişimden geçmesini deneyimledik, deneyimliyoruz.

Çocuklar uzun bir arada sonra 31 Ağustos’ta okula dönüyor. Eğitimde normal algımızın dönüştüğü yeni dönemde bu değişimin nasıl olacağı kurumlar, eğitimciler, ebeveynler, öğrenciler başta olmak üzere öğrenme biliminin tüm paydaşları için merak konusu.

Sağlık Bakanlığı 5 Temmuz 2020’de “Covid-19 Kapsamında Okullarda Alınması Gereken Önlemler”i içeren oldukça kapsamlı ve faydalı bir rehber yayınladı. Okullar yeniden açıldığında ortak mekanların kullanımı, kişisel hijyen ve sosyal mesafe için hepimizin bir yol haritasına ihtiyacı var.

Likya Danışmanlık, bu salgının bize yaşattığı bu zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğimizi anlamak ve muhtemel kriz durumlarında da başvurabileceğimiz bir ‘Okula Dönüş Yol Haritası’ oluşturdu.  ‘Birbirimizden ne öğrenebiliriz? felsefesiyle oluşturulan yol haritası, her şeyden önce birlikte düşünmek ve paylaşmak amacını taşıyor. Bu hedefle hayata geçirilen Okula Dönüş Yol Haritası internet sitesi, farklı okullardan ve eğitimcilerden gelen “protokol örnekleri”, “”iyi uygulamalar” ve “açık kaynakları” bir araya getirerek bu bilgilerin ve materyallerin herkese ulaşmasını sağlıyor.

Yol haritası, eğitim içeriğini, öğrenme ortamları tasarımını, öğrenme ve hizmetlerin devamlılığını, öğrencilerin akademik-sosyal-duygusal ve zihinsel sağlığını dengede tutabilmek için okul liderlerine, eğitimcilere ve öğrenme uzmanlarına ‘şu anda neler yapabileceklerini, okul açılmadan hangi hazırlıkları tamamlamaları gerektiğini ve okul açıldıktan sonra neleri kontrol ederek yola devam edeceklerini kolaylaştıran bir kılavuz niteliğini taşıyor.

Okula Dönüş Yol Haritası internet sitesinde, okula dönüşü daha keyifli ve daha güvenli bir hale getirmek için sağlığın en önemli iyilik hali olduğunu bilerek ve çocuğun çocuk neşesini koruyarak okul içine asabileceğiniz afiş ve posterler de mevcut. Açık Kaynak bölümünde yer alan afişleri hemen indirip kullanabilirsiniz.

Kaynak

www.okuladonusyolharitasi.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir