Dinleyici Köpekler

Avrupa ülkeleri, Amerika ve Finlandiya gibi birçok ülkede çocuklar arasında köpeklere kitap okumak çok yaygın bir davranış. Dünyanın en tatlı dinleyicileri olan bu dinleyici köpekler özel olarak eğitiliyorlar. Ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmalarına yardım ediyorlar. Aynı zamanda köpeklere kitap okuyan çocukların özgüvenlerinin ve yaratıcılıklarının arttığı gözlemleniyor. Dinleyici köpekler özel eğitimde de sıkça kullanılıyor. Okuma güçlüğü çeken çocukları sesli okumaya teşvik ediyor. Köpekler mutlu bir şekilde çocuğu dinlerken çocukta köpeğin hata yapıp yapmadığını ve yavaş okumasına aldırmadığını bildiği için daha rahat birşekilde okuma yapıyor.

Dinleyici köpeklerle bir oturumun süresi 5 dakikadır. Ancak daha ileri seviye bir okuyucu ise bu süre 15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Bu köpekler aynı okulları birkaç kez ziyaret edebiliyorlar.

Peki, hangi köpekler tercih ediliyor?

Genellikle Bern dağ cinsi köpekler tercih ediliyor. Bunun nedeni ise bu köpeklerin insanlara karşı sevecen olmaları ve sevimli görünmeleridir. Tabi burada önemli olan cinsi değil, henüz yavru iken erken yaşta eğitime başlanmasıdır.

Bern dağ cinsi bir dinleyici köpek

Fikrin sahibi kim?

Köpeklere kitap okuma fikrini Finlandiya’ya getiren kişi eğitimci Maarit Haapasaari’dir. Haapasaari dinleyici köpekler ile birlikte birçok okulu ziyaret ederek öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmasına yardım ediyor. Haapasaari “Çocukların korkabileceği fikrini de unutmamak gerekiyor.” diyor. Bu yüzden çocuklar köpeğe ne kadar yakın olmak istediklerine kendileri karar veriyor. Böylece çocukların köpek korkularını yenmelerine de yardımcı olunabiliyor.

Maarit Haapasaari ve dinleyici köpek

Kaynak: www.finland.fi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir