Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Her işte olduğu gibi ders çalışırken de bir ortam ve düzen olmalıdır. Çalışılan dersten tam anlamıyla verim alınması için, ortamın sessiz ve ders çalışmaya uygun olması gerekmektedir.

Ders çalışma ortamı için hem odayı kullanacak kişinin, hem anne babanın, hem de eğitimcilerin fikirleri alınarak en ideal, en doğru ders çalışma ortamı hazırlanmalıdır. Ebeveynlerin zevkine göre değil, ders çalışacak kişinin zevkine göre hazırlanması gerektiği unutulmamalıdır. Odanın hazırlanma aşamasında mutlaka çocuğun da fikirleri alınmalıdır. Bu davranış hem odayı sevmesini, hem de sizin ona saygı duyduğunuzu bilmesini sağlar.

Çalışma ortamları her ne kadar kişiye özel tasarlansa da mutlaka olması gereken bazı genel özellikleri vardır. Elbette herkesin rahat edebileceği şartlar ve zevkleri farklıdır. Fakat bir çalışma odasının, ders çalışma masası veya köşesinin herkes için geçerli bazı yapısal özellikleri bulunmaktadır.

Çalışacağınız ortamı düzenlerken şu özelliklere dikkat ediniz:

  • Odada kullandığınız renklerin açık mavi veya açık yeşil gibi aydınlık renkler olmasına özen gösterin. Çok koyu renkler karamsarlığa sürüklerken, beyaz gibi çok aydınlık renkler de gözleri yormaya neden olur.
  • Çalışma ortamlarında dikkat dağıtmaya sebep olacak afiş, poster, yazı, resim, TV, bilgisayar, müzik seti, telefon gibi uyarıcılar olmamalıdır. Bilgisayar elbette günümüzde her çocuğun odasında mutlaka bulunan ve bulunması gereken bir ihtiyaçtır. Amacına uygun kullanıldığı sürece kimseyi rahatsız etmez.
  • Çalışma ortamında ki masa sadece ders çalışmak için kullanılmalıdır. Yani yemek yenilen bir masada çalışmak çocuğun ders çalışmaya başlarken dikkatini toplamasını geciktirir.
  • Öğrencinin çalışma masası, dışarıyı rahatça seyredebileceği kadar pencereye yakın ya da içerideki televizyon sesini ve konuşmaları duyabileceği kadar kapıya yakın olmamalıdır. Bu sayede çocuğun konsantrasyonu dış etkenlerden dolayı dağılmamış olur.
  • Masa her zaman derli toplu ve düzenli olmalıdır. Ders çalışırken lazım olacak malzemeler her an elinizin ulaşacağı mesafede olmalıdır.
  • Masada çalışırken koltuk veya yumuşak minderler gevşemeyi sağlar, uyku getirir. Bunun yerine normal standartlarda yapılmış bir sandalye kullanılmalıdır.
  • Çalışma odası veya masası yeterince ışık almalıdır. Masada mutlaka bir çalışma lambası bulunmalıdır ancak ışık göze direkt gelmemelidir.
  • Eğer odada bir yatak varsa mutlaka sabah kalkar kalkmaz toplanmalıdır. Dağınık kalmış bir yatak tembel bir öğrenci dahil herkeste “şu an içinde olsam” düşüncesi uyandırır.
  • Havalandırma da bir çalışma ortamında verimi etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bulunan ortamda oksijenin azalması baş ağrısına ve uykunun gelmesine yol açmaktadır.
  • Oda ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Sıcaktan gevşemiş, uykusu gelmiş ya da soğuktan titreyen bir öğrenci derse asla odaklanamaz.

Bulunduğu çalışma ortamında kendini rahat ve iyi hisseden bir öğrenci tüm ilgisini dersine verebilir. İdeal ders çalışma ortamının sağlanmasıyla, genel olarak çocuklarda bulunan dikkat dağınıklığı sorununun da büyük ölçüde önüne geçilmiş olunacaktır.

Yukarıdaki özelliklere dikkat edilerek hazırlanan ders çalışma ortamı öğrenciyi başarıya ulaştıracak ilk adımlardan biri olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir