Çocukların “Keşke daha çok yapsaydım” dediği şeyler

Alastair McAlpine ölümcül hastalıklarına yakalanan çocuklarla çalışan bir doktor. Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda “Çocukların hayatta nelerden zevk aldıklarını, hayatlarına neyin anlam kattığını sordum” deyip yanıtları sıraladı. Herkesin ve özellikle ebeveynlerin öğreneceği çok şey var bu listede:

1.Öncelikle, hiçbiri “Keşke daha fazla televizyon izleseydim”, “Facebook’ta daha fazla zaman geçirseydim” felan dememiş.

2.Çoğu evcil hayvanlarından bahsetmiş. “Rufus’u çok seviyorum; komik havlamaları beni güldürüyor.” “Ginny’nin geceleri bana sokulup mırıltılar çıkarmasına bayılıyorum.” “Jake’le sahilde gezdiğimiz zamanlar en mutlu olduğum anlardı.”

3.Çocukların pek çoğu anne babalarından, genelde endişe duyarak bahsediyor. “Umarım annem iyi olur. Üzgün görünüyor.” “Babam endişelenmemeli. Sonra yine buluşacağız zaten.” “Ben ölünce Tanrı anneme babama yardımcı olsun.”

4.Hepsi kitapları ya da kendilerine hikaye anlatılmasını sevdiğini söylüyor; özellikle anlatan anne ve babaları olunca. “Harry Potter bana kendimi cesur hissettiriyor.” “Uzayda geçen hikayelere bayılıyorum!” “İyileşince Sherlock Holmes gibi iyi bir dedektif olmak istiyorum.” Anneler babalar! Çocuklarınıza bol bol okuyun, bunu çok seviyorlar.

5.Çoğu başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğünü daha az kafaya takmış olmayı ve kendilerine “normal bir insan” gibi davrananlara daha çok değer vermiş olmayı dilediğini söylemiş. “Gerçek arkadaşlarım, saçlarım dökülünce bunu hiç umursamadı.” “Jane ameliyattan sonra ziyaretime geldi ve yaramı fark etmedi bile!”

6.Çocuklar en değerli özellik olarak hep iyi ve nazik olmayı ön plana çıkarmış. “Büyükannem bana çok iyi davranıyor. Hep beni gülümsetiyor.” “O iyi huylu hemşirenin burada olması hoşuma gidiyor. Çok kibar. Çektiğim acıyı hafifletiyor.”

7.Hemen hepsi kendini güldüren insanları sevdiğini söylüyor. “O sihirbaz tam bir şapşal! Pantolonu yere düşünce gülmekten öldüm!” “Babam yüzünü garip şekillere sokuyor ve çok hoşuma gidiyor!”

8.Son olarak, hepsi aileleriyle geçirdikleri zamanlara kıymet veriyor. Onlar için bundan daha önemli bir şey yok. “Annem ve babam süperdir!” “Kız kardeşim beni her zaman sımsıkı kucaklar!” “Beni hiç kimse annemin sevdiği kadar sevemez.”

Kıssadan hisse: Kibar olun. Daha çok kitap okuyun. Ailenizle zaman geçirin. Şaka yapın. Köpeğinize sarılın. Sizin için özel olan o insana onu sevdiğinizi söyleyin. Bunlar, çocukların “Keşke daha çok yapabilseydim” dediği şeyler. Kalan her şey ıvır zıvır. Ha bir de dondurma yiyin.

Kaynak

Yetişin Çocuklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir