Çocuklara Mola Vermek Doğru mu?

Çocuğunuzun davranışlarını ne kadar disiplin altında tutuyorsunuz? Çocuğunuza ne kadar destek oluyorsunuz? Bu iki soruya verdiğiniz yanıt, sizin ebeveynlik stilinizi belirliyor. Kimi disiplini aşırı tutup desteği önemsemiyor, kimi ise sevgi ve desteği aşırı gösterip disiplini az tutuyor. İdeal olan, disiplini de desteği de duruma göre, çocuğun mizacına göre belirlemek. Peki bunu sağlamak için ‘’Mola’’ yöntemi işe yarar mı?

Mola nedir?

Eskiden çocukları disiplin altına almak denince akla ilk gelen yöntem dayak yani fiziksel şiddettir. Son yıllarda dayağın hayatımızdan çıkmasıyla birlikte fiziksel şiddetin yerini mola tekniği almıştır. Davranışçı psikolog Skinner tarafından ortaya atılan bu teknikte amaç çocuğun yaptığı hoş olmayan bir davranışın bir daha olmasını engellemek. Bunun için de çocuk olumsuz bir davranış sergilediğinde bulunduğu ortamdan uzaklaştırılıp kendisi için pek hoş olmayan bir ortamda bulunmaya zorlanıyor. Zorunluluk burada anahtar kelime; zira eğer mola çocuğun arzu ettiği bir ortamda geçiyorsa o vakit öğretici olmaktan çıkıyor.

Mola çocukları yaralıyor konulu bir tartışma söz konusudur. Ancak doğru ve yerinde kullanıldığında bu yöntemin çocuk yetiştirmede pozitif bir yeri vardır. Mola iyidir ya da kötüdür demek yerine doğru ve yanlış kullanımı vardır diyebiliriz.

Çocuk neden ve hangi süreyle molada olacağını bilmelidir. Eğer bunu bilmezse yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir. 6 yaşına kadar, yaş kadar mola, ondan sonraki yaşlarda da 5-10 dk. Aşmayan mola vermeyi tavsiye ediyor uzmanlar. Ötesi zararlı bu kadar net. Aklımızdan çıkamamakta yarar var: Amaç, çocuğa yaptığı şeyin yanlış olduğunu düşünecek kadar süre vermek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir