Çocuk Dostu Kitap Listesi

Çocuklar için kitap seçiminde bulunmak, aileler açısından zor bir süreçtir. Aileler hangi kitapları seçeceği konusunda kararsız kalmakta ve çoğu zaman nitelikli çocuk kitaplarına ulaşamamaktadır. Bu durumun yaşanmasında ailelerin bilgi eksikliği, piyasadaki çocuk kitaplarının varlığı, reklamların etkisi gibi pek çok sebep etkili olabilir.

Ailelerin kafa karışıklığını gidermek adına son dönemde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “Çocuk Dostu Kitap Listesi” projesini hayata geçirmiştir.

Projenin hedef kitlesini bakanlığın kuruluşlarında kalan çocuklar ve çocuklarına kitap seçmek isteyen aileler oluşturmaktadır. Listede yer verilen eserler Türk ve dünya edebiyatına aittir. Eserlerin seçiminde titiz davranılmakta ve belirlenen ölçütleri karşılayan eserler listeye alınmaktadır. Liste sürekli güncellenmektedir. Listedeki eserler çocukların yaşlarına göre sınıflandırılmaktadır. Sınıflama 0-2 yaş ve 3-6 yaş şeklinde yapılmaktadır. 0-2 yaş kategorisinde “İlk Adım Dokun Hisset Keşfet Kitapları” ve 3-6 yaş için “Genel Çocuk Kitapları” yer almaktadır. Şu an için listede yer alan kitap sayısı dört yüzü aşmış durumdadır.

Bakanlık kitap seçiminde öncelikle “Ön Eleme Kriterleri”ni uygulamakta. Bu ölçütler arasında evrensel ahlak kurallarına, millî ve manevi değerlere aykırılık, ayrımcılığı teşvik etme, şiddet içerme, müstehcenliğe ve cinselliğe yer verme, kötü davranış modelleri sergileme gibi durumlar bulunmakta. Kitaplar bu kriterlere göre incelendikten sonra ikinci bir değerlendirmeye daha alınmakta. Hem fiziksel özellikler hem de içerik açısından yeniden ele alınarak nihai değerlendirme gerçekleştirilmekte.

Fiziksel özelliklerde yaş ve gelişim düzeyi dikkate alınarak yazı, resim, sayfaların yapısı gibi farklı unsurlar incelenmektedir. İçeriğe ilişkin özellikler ise çocuğun hem bilişsel hem de duyuşsal gelişimini destekler niteliktedir. Bu boyutta dikkat edilen kriterler arasında ana düşüncenin belirtilmesi, merak duygusunu tetikleme, hayal ve düşünce güçlerini besleme, Türkçenin özenli kullanımı, olumlu davranış modelleri içerme gibi birbirinden farklı on bir madde yer almaktadır.

Bu projenin avantajlarından biri de ailelerin bu listeye katkıda bulunabilme şansına sahip olmalarıdır.

Aileler 0-6 yaş arası çocuk kitap önerilerini “cocukkitabi@ailevecalisma.gov.tr” adresine e-posta göndererek iletebilmekte. Önerilen kitaplar uzmanlar tarafından incelenmeye alınmakta ve kriterlere uygunsa listeye dahil edilmektedir.

Kitap listesine ulaşmak için tıklayınız: Çocuk Dostu Kitap Listesi

Kitap seçim kriterlerini incelemek için tıklayınız: Değerlendirme Kriterleri

Öneri

Murat Moroğlu , Kitap Kurdu Anne ve Saniye Bencik Kangal’ın instagram sayfalarını takip ederek, yaş seviyesine göre harika kitaplarla tanışma ve çocuklarınızla tanıştırma fırsatınız olabilir. 🙂

Kaynak

ailevecalisma.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir