Çin’de, Sosyal Mesafelerini Korumak İçin Kendi Şapkalarını Tasarlayan Çocuklar

Kentteki Yangzheng İlköğretim Okulu , öğrencilerine enteresan bir ödev verdi: Sosyal mesafe kuralını hatırlatan 1 metrelik kanatlı karton şapkalar. Çocuklar, sınıf arkadaşlarıyla sosyal mesafelerini korumak için kendi yaptıkları şapkaları kullanıyor.

Birbirleriyle aralarında 1 metre boşluk bırakan çocuklar, şapkalarındaki “kanatlarla”, yüzlerce yıl önce Song Hanedanı imparatorları tarafından giyilen eski bir tasarıma atıfta bulunuyor. Renkli ve süslenmiş bireysel tasarımlar, çocukların COVID-19’un yayılmasını durdurmaya nasıl yardımcı olacaklarını öğrenmeleri için eğlenceli ve erişilebilir bir yol gösteriyor.

Çin’de karantina önlemleri kapsamında, birçok insan ‘yeni bir norm’a alışıyor. Yüz maskesi takma ve rutin olarak el dezenfektanı kullanmanın yanı sıra bu şapkalar, okul çağındaki çocuklara çok daha çocuk dostu bir yaklaşımla sosyal mesafenin önemini öğretiyor.

Yerel medyada çıkan haberlere göre öğrenciler, şapkalarını yalnızca yemek aralarında çıkarabiliyor.

Öğrenciler, sınıfa giriş ve çıkışlarda ise kapılardan ‘yengeç yürüyüşü’ ile geçiyor.

Aynı zamanda öğrencilere günlük olarak yüz maskeleri dağıtılıyor ve her birinin ateşleri ölçülüyor.

Çocuklara sınıf için sıraya girerken nerede duracaklarını gösteren ayak izi işaretlerini de benimsetmiş.

Uzun ekleriyle şapkalar, 960’dan 1279’a kadar Çin’i yöneten Song Hanedanı imparatorları ve yetkilileri tarafından kullanılan başlıkları anımsatıyor. Uzun kanatların nedeni hala tartışılırken, bir efsaneye göre, saray mensuplarının kendi aralarında sohbet etmelerini veya fısıldaşmalarını engellemek için kullanıldığı da rivayetler arasında.

İlginç başlıklar takan Song imparatorlarının da birçok tasviri var. Yüzyıllar öncesinden gelen tasarım, 2020’de COVID-19’a karşı savaşan bu okul çocukları için kusursuz bir ilham kaynağı olmuş.

Kaynak

www.arkitera.com

tr.sputniknews.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir