Bir “Dilek” yetmez…

Dilek Livaneli, 1981 yılında Samsun’un Bafra ilçesinde doğdu. Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 2008 yılında Samsun’un Kumköy İlkokulu’ndaki görevine Müdür ve yetkili sınıf öğretmeni olarak atandı ve halen aynı okulda dört sınıf bir arada tek öğretmen olarak görevini devam ettirmekte. Bir çok dernek ve sivil toplum kuruluşları tarafından meslek onur ödüllerine layık görüldü. Turkcell Genel Müdürlüğü tarafından “Türkiye’yi Büyüten Dört Kadından Biri”, Türkiye İhracaatçılar Meclisi tarafından “Sıradışı Kadınlar Buluşması”nda beş kadından biri olarak seçildi. Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Komitesi tarafından, yarışmaya katılan 127 ülke ve 5 bin öğretmen arasından “Dünyanın En İyi 50 Öğretmen”i arasına seçilip Küresel Öğretmen Ödülüne aday gösterilen ilk ve tek Türk Öğretmen olmuştur.

Türkiye’nin farklı köy okullarında tam 15 sene öğretmenlik yaptı. Bazı okullarda hem öğretmen, hem müdür, hem de okulun hizmetlisiydi. Öğrenci ve ailelerini ilk kez sinema ve tiyatroyla tanıştırdı. Köydeki anneleri ve çocuklarını toplayıp ilk kez uçağa bindirerek turlar düzenledi. Elindeki imkan ile sesini yurt dışına duyurarak ingilizce öğretmeleri için bulunduğu köye 11 farklı ülkeden eğitmenlerin gelmesini sağladı. Yetinmedi, yaz tatillerinde öğrencilerine golf, at biniciliği ve daha birçok sporu öğretti. Sadece 2 yılda, bulunduğu köyde okuma-yazma bilmeyen kadınlara gönüllü olarak dersler verdi. Ve 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Mesleğinde Fark Yaratan Öğretmen” seçilip “Yılın Öğretmeni” unvanını aldı. Ünü yurt dışına da taştı ve Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi tarafından 127 ülkedeki 5000 aday içinde “Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni” arasına seçilen ilk Türk Öğretmen oldu.

İşte hepimizin ayakta alkışlaması gerektiği bu öğretmenimiz Dilek Livaneli…

Dilek Livaneli, köy okulundaki çocukların kendi yaşıtlarından geri kalmamaları için çalışmalarda bulundu. Sadece öğrenciler için değil yetişkinler için de projeler geliştirdi. Kumköy’deki kadınların hem ekonomik özgürlüklerini, hem de özgüvenlerini kazanmalarına yardımcı oldu. Bir köyün kaderini değiştirdi. Hem Samsun Kumköy’de köy okulunda okuyan öğrencilerin, hem de köyde yaşayan kadınların hayatında kocaman bir fark yarattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir