Beyond the Blackboard (Karatahtanın Ötesinde)

İdealist genç bir kadın öğretmenin hikayesi…

Gerçek bir hikayeden esinlenilerek hazırlanmış bir film…

Türkçe’ye “Karatahtanın Ötesinde” ismi ile çevirilebilecek olan “Beyond the Blackboard”, Jeff Bleckner’in yönetmenliğini yaptığı, .“Nobody Don’t Love Nobody: Lessons on Love from the School With No Name” adlı kitaptan uyarlanan, Stacey Bess isimli bir öğretmenin gerçek yaşam öyküsünü konu edinen, 2011 yılı Amerika Birleşik Devleti (ABD) yapımı bir filmdir.

Filmde, Stacey ve öğrencilerinin 1987 yılındaki bir senelik hayatlarına tanıklık ediyoruz. Stacey, öğretmenine duyduğu hayranlıktan dolayı küçüklüğünden beri öğretmen olmak isteyen bir kadındır. İlk görev yeri ABD’de evsiz ailelerin yaşadığı bir barınakta, çocukların eğitim görmesi için açılmış, adı dahi olmayan bir okuldur. Filmde, bütün fiziksel olanaksızlıklara rağmen Stacey’nin kendi imkanlarıyla okulunu düzenlemesini, öğrencilerinin hayatlarını güzelleştirmeye çalışmasını izliyoruz.

Önyargıları deviren ve derme çatma sığınakta evsiz çocuklara öğretmenlik yapmaya çalışan Stacey, ilk günlerde zorlansa da zaman içinde yolunu buluyor.

Bizdeki bazı köy okullarında görülen her sınıf düzeyinde öğrencinin bir arada olması durumu yani birleştirilmiş sınıflar, bu filmde de bir arkaplan unsuru olarak dikkat çekiyor.  Köylerimizde elindeki sınırlı imkanlar ile mucizeler yaratmaya çalışan öğretmenlerimizi hatırlatıyor.

Sıkılmadan izlenebilecek güzel bir film…

Kaynak: Güvercin, G. (2012b). Fedakâr Öğretmen. Eleştirel Pedagoji, 4 (19), 56-59.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir